Awaria ecu, a naprawa podzespołu

Obecnie produkowane auta przesiąknięte są elektroniką. Zamontowane w nich układy elektroniczne kontrolują pracę silnika, hamulców oraz innych elementów, które są na wyposażeniu każdego samochodu.

Ecu – co może być przyczyną awarii ?

Usterka ecu bardzo często wynika z fabrycznej wady podzespołu, ale przyczyn jej awarii może być bardzo dużo. W naszym kraju zdarzają się one najczęściej przez brak fachowości przy tuningowaniu, montażu instalacji gazowych oraz zakładaniu alarmów. Ponadto na usterkę ecu bardzo często wpływa długotrwała jazda autem z uszkodzoną cewką zapłonową bądź uszkodzonymi czujnikami.
Swoją zasługę mają w tym zakresie także nieuczciwi blacharze, którzy poprzez zaniedbania doprowadzają do przecieków na elektronikę, przez co zalany sterownik przestaje działać.
Awaria ecu może objawiać się na wiele sposobów. Czasami zdarza się, że silnik nie chcę się uruchomić. Innym razem uszkodzony sterownik ma wpływ na nierówną pracę silnika, problemy z rozruchem silnika oraz wzrost zużycia paliwa. Najczęstsza przyczyna uszkodzenia ecu wynika z: uszkodzenia układów wykonawczych, przepięcia się układów zasilania oraz uszkodzenia oprogramowania i pamięci.

Wymieniać czy nie wymieniać ecu ?

Obecnie coraz rzadziej zdarzają się przypadki, kiedy to trzeba wymienić kompletny sterownik. Dzieje się tak tylko w kilku przypadkach, gdy spłonął bądź został zalany. Wówczas to trzeba go w całości wymienić go na nowy.
Częstą przyczyną awarii sterownika jest drobny element tj. opornik, kondensator czy przekaźnik, które to z czasem się przepalają. Naprawa ecu przy wymianie tych części, nie powinna przekroczyć dużej kwoty za wykonaną usługę.
Niemniej czasem zdarza się, że prawidłowe zdiagnozowanie oraz usunięcie usterki jest bardzo drogie. Dziś koncerny samochodowe robią jednak wszystko, by takie naprawy nie były w ogóle możliwe.

Usterka ecu a istotne sygnały

Awaria sterownika ecu w samochodzie dla wielu kierowców stanowi duży problem. Może ona objawiać się na kilka sposobów. Często zdarza się, że silnik nie chcę się uruchomić.
Ponadto uszkodzenie sterownika sprawia, że praca silnika jest nierówna. Taki stan przyczynia się do wzrostu zużycia paliwa podczas słabszych osiągach.
Gdy dochodzi do uszkodzenia sterownika zazwyczaj awarię tę sygnalizuje żółta kontrolka świecąca się na tablicy rozdzielczej.Wówczas to konieczna jest bardzo często regeneracja ecu.
.
Na szczęście są jeszcze na rynku fachowcy ze specjalistyczną wiedzą, którzy potrafią naprawiać elektronikę, a nie tylko wymieniać moduły, dzięki czemu niejeden klient może być w pełni zadowolony, gdyż dokonana naprawa jest znacznie tańsza.