Dobre wino na różne okazje

Wino jest bardzo popularnym rodzajem trunku alkoholowego i w ostatnich latach coraz chętniej jest ono stosowane podczas różnego rodzaju posiłków. Często zdarza się, że jest ono podawane zamiast innego alkoholu, który posiada silniejszą moc. Dobre wino z całą pewnością pasuje na różne okazje. Dlatego warto dowiedzieć się, w jaki sposób dobierać odpowiedni rodzaj wina do poszczególnych potraw.

Przystawki
Taki napój alkoholowy jak wino z powodzeniem można podać już w trakcie spożywania przystawek. Do tego celu najlepiej nadaje się wino białe, które jest stosunkowo lekkie i przyjemne w smaku. Powinno być ono w odpowiedni sposób schłodzone przed podaniem, aby jego smak był najlepszy. Natomiast do przystawek, które są podawane na zimno z powodzeniem można podać również wino czerwone lub wino o charakterze musującym.

Makarony
Dobre wino można podać także podczas serwowania potraw takich jak makarony, a także innych ciepłych dań, które są podawane gościom jako jedne z pierwszych. Do tego rodzaju potraw polecane są przede wszystkim różnego rodzaju wina wytrawne, które również charakteryzują się lekkością w smaku. Makarony z sosami pomidorowymi z mięsem mogą być serwowane wraz z winem czerwonym lub winem różowym. Natomiast wino białe w szczególny sposób uatrakcyjni potrawę taką jak risotto.

Ryby
Najczęściej podawanym rodzajem wina do ryb jest wino białe, które posiada bardzo delikatny smak. Warto schłodzić trunek przed podaniem. Dzięki temu jego smak będzie bardziej wyrazisty. Natomiast rybę, która posiada bardzo pikantne przyprawy z powodzeniem można podać z takim rodzajem wina jak wino czerwone.

Mięsa
Do różnych rodzajów mięs pasują różnorodne gatunki wina. Wino białe oraz wino czerwone w doskonały sposób komponuje się ze smakiem potraw przyrządzonych z drobiu. Powinny one być przede wszystkim lekkie. Natomiast do smażonych mięsnych potraw najlepiej pasuje czerwone wino, które powinno być schłodzone przed podaniem.

Sery
Do serów mogą być serwowane różne rodzaje win. Może to być zarówno wino białe i słodkie, jak i czerwone i wytrawne. Wybór wina do serów powinien być przede wszystkim w odpowiedni sposób dostosowany do rodzaju podawanego produktu. Do łagodnego w smaku sera warto podawać delikatne wina, natomiast do pikantnego sera poleca się wina wytrawne. Do serów można także podawać różnego rodzaju egzotyczne wina.

Desery
Podczas deserów z całą pewnością warto postawić na wina o słodkim aromacie. Może być to zarówno wino białe, jak i wino czerwone. Do różnego rodzaju deserów bardzo dobrze będą także pasowały likiery.