Bezpieczne finanse firmy

Prowadząc małą, średnią czy dużą firmę, należy być gotowym na konieczność rozwiązywania szeregu problemów natury finansowej. Oczywiście im biznes większy, tym bardziej skomplikowane procesy finansowe wokół niego zachodzą, a rzetelna księgowość jest warunkiem koniecznym.

Dobry księgowy – klucz do sukcesu
Bezwzględnie tak! Chcąc za wszelką cenę uniknąć kosztów, zdarza się, że początkujący przedsiębiorca samodzielnie próbuje prowadzić księgowość swojej firmy. Pomagają mu w tym zasoby stron internetowych oraz różnego rodzaju programy online. Problem zaczyna się, gdy firma rośnie, zaciąga zobowiązania, czy też korzysta z różnego rodzaju ulg lub preferencji. Można oczywiście próbować zdać się tylko na siebie, ale znacznie lepszym rozwiązaniem jest powierzenie zarządzania finansami specjalistom.

Księgowość dla firm
Niezależnie od tego czy przedsiębiorca wybierze uproszczoną czy pełną księgowość (z tytułu uzyskiwanych dochodów czy też charakteru firmy część firm jest zobligowana do prowadzenia księgowości pełnej), znajomość obowiązujących przepisów i ustaw ma kluczowe znaczenie. Nie pomaga też fakt, iż rzadko które regulacje prawne w Polsce, podlegają tak częstej zmianie jak przepisy finansowe. Księgowość uproszczona bazuje na możliwości stosowania prostych rozwiązań dotyczących rejestrowania i gromadzenia informacji finansowych. Wybierając takie narzędzia jak księga przychodów i rozchodów, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych czy karta podatkowa, można sprawnie kontrolować stan finansów, nie narażając się fiskusowi (oczywiście jeżeli powierzyliśmy ten obszar prowadzenia firmy właściwym specjalistom). Mimo, iż jest to łatwiejsze niż prowadzenie ksiąg handlowych, a co za tym idzie również stosunkowo tanie, to nie można zdać się na nieprofesjonalne wsparcie.

W przypadku księgowości pełnej zakres wiedzy księgowej jest znacznie szerszy. Z tego też powodu, nie mając stosownej wiedzy i doświadczenia. nie warto robić tego na własną rękę. Bezpieczniej jest skorzystać z pomocy dobrego księgowego i zapewnić sobie spokój i pewność w odniesieniu do naszych rozliczeń i podatków.

Księgowość kontra fiskus
Wpływu do budżetu państwa pochodzą z naszych podatków. Tego aby one wpływały zgodnie z obowiązującym prawem pilnuje Krajowa Administracja Skarbowa. Abstrahując od tego czy obciążenia nałożone na firmy są duże czy nie (oczywiście są), prowadzenie uczciwej polityki finansowej jest obowiązkiem, który należy bezwzględnie realizować. Dobry księgowy, poprzez swoją pracę, zapewni przedsiębiorcy kompletny obraz sytuacji finansowej przedsiębiorstwa i pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek podczas kontroli skarbowej.